К основному контенту

Uus meedia vs. Vana meedia. Mis vahe on? (3. nädal)

 Vanasti meedia allikad olid kõige olulisemad viisid informatsiooni saamiseks sama moodi nagu raamatud ja teised inimesed. Praegu aga meediat kasutatakse rohkem mitte ainult selleks, et aru saada, mis on praegu Maailmas toimub, kuid ka selleks, et uurida ka teemad, mis on lihtsalt huvitavad sind. 

Võrreldes meie tänase Potimees ajalehe Postimehega aastal 1938 näeme, kuidas see oluliselt muutunud. Esimene, mis torkab silma on väike tähesuurus, mis võiks on keerukam lugeda. Ajalehe Postimees oli võimalik aastatellimus makstis 5 rublat ning siis sa said seda endale koju postiga 6 korda nädalas (iga päev uus leht vaid ainult pühapäeval). Praegu olukord muutis lihtsamaks ning tellides endale internett paketti saad lugeda mitte ainult Postimehe, kuid ka teisi ajalehte ja resursse, kõik sõltub ainult sinu soovist. Vana Postimehe numbrites oli nii palju informatsiooni, kui oli võimalik sisse mahtude ühe ajalehe sisse, et see ei muutuks ülepaksaks raamatuks, praegu aga sellise olukorraga rohkem probleeme ei ole, kuna on võimalik lisada nii palju uudiseid, kui redaktorid ja ajakirjanikud soovivad, uudised uuenevad pidevalt nii nädala kui ka päeva jooksul, juhtub küll, et mõned uudised ilmuvad samaminutiliselt ja isegi ei ole vaja neid jälgida ka, piisab sellest, et paned endale "notifications on" ja oled siis kindel, et teada saad, kui midagi uus ajalehe veebilehel ilmub.

Pilt 1. Vana Postimees aastal 1938

Pilt 2. Vana Postimees number 189 aastal 1899
Kui meie soovime võrrelda ka televisioon kanaleid ja raadio saateid tol ajal vs. praegusel ajal, siis olulisim muutus on see, et vanasti need meediaallikad transleerisid ka ainult uudiseid ja mõnikord muinasjuttu või multifilme. Lapsed pärast kooli tulid kiiresti koju, et neid vaadata ja kuulata ning pärast jatkasid oma igapäevaste toimingutega. Praegu aga muinasjuttude ja multifilmide jaoks on mõnikord oma erinevad kanalid ja raadiosaated, televisiooni jaoks on ka smart televiisorid, et vanemad saavad panna ka parents kontroll, et olla kindel, et nende lapsed juhuslikult ei vaata midagi, mis ei ole nende vanuse jaosk sobilik. 
Kokkuvõteks võiks öelda, et praegune meedia on päris mahukam ja erilisem kui meedia vanasti. Raadio saateid ja televisiooni kanaleid on võimalik vaadata ja kuulata mitte ainult kodus, kui ka oma autos, nutiseadmes jne. Meedia kasutatakse mitte ainult uudiste jaoks, kuid ka erinevate meelelahutusprogrammide ja erihobide jaoks. Praegu meedia on kättesaadavam kui vanasti.
Need erinevused võivad olla erinevate inimeste jaoks nii plusside kui ka miinustega aga küll võiks öelda, et see muutus on tõenäoline.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Arvustus Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO kohta

  Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO alates esimestest lausetest on nähtavalt kirjutatud ebaformaalselt, seega võin kõigepealt kiita autori selle eest. Sellise juttuosa kohe paneb lugejaid mõelda, et see ei ole mingi instruktsioon või häkker 101 raamat, mille kohta võiks samm sammult häkkeriks saada, kuid rohkem annab võimalust analüüsida, kas üldse on tarvis häkkeriks saama või mitte. Samal ajal dokumendis on mõned head mõtted sellest, kuidas IT-valdkonnaga seotud inimene näeb häkkeri sõna tähendust.  Vist sellega on minu poolest kiitmine jõudnud lõppuni ning võin alustada arvustusega :P Eric S. kõigepealt räägib sellest, et häkkerid ehitasid interneti kuna iseeneselt häkker on inimene, kelle oskused ja mõtted lähevad raamistikust välja. See võiks olla hea mõte, kui see ei oleks nii keskendunud positiivse häkkeri küljele. Häkkeri mõte selle dokumendi sõnadest omab vist positiivse hinnangu, kui iseeneselt häkkerid ei ole ainult nii positiivse mõttekäiguga inimesed. Häkkeri mõte on nii mitme

Hori Flex Controller by AbleGamers #soeveryonecangame (13.n)

 AbleGamer on projekt, mille eesmärk on anda rohkem võimalusi inimestele, kelle liikumistegevus on piiratud puue tõttu. AbleGamers projekt on orienteeritud arvutimängudele, mille kaudu nad tahavad saavutada oma eesmärki aitamises inimestele, kelle võimalused on piiratud.  Pilt 1. Hori Flex Controller ühendatud Switch konsooli, lisajoystick'u ja kahe tuginupudega. Hori Flex Controller on tugimasin, millega on võimalik ühendada näiteks oma Switch mängukonsooli (nagu on näidatud pildil) ja AbleGamers'i teised tuginupud ja joystick'ud. Mõnedel inimestel puudub võimalus mängida arvutimänge see tõttu, et nende kättetegevus on piiratud ning tavalised väiksed nupud ja joystick'ud nendele ei sobi. Hori Flex Controlleriga on võimallik ühendada mõned tuginupud ja joystick'ud ning need võiks paigutada nii moodi, kuidas inimesele oleks mugavam selleks, et mänge mängida.  Hori Flex Controller oli väljamõeldud inimesele, kellel on lihasdüstroofia ja/või teised puued, mis piiravad

Nähtused interneti varasemast ajaloost, mis on vanaemaks meie tänasele e-elule (2. nädal)

MUD MUD ehk multi-user dungeon on unustatud interneti mäng, mis täielikult baseerub tekstikomanditel. See oli esimene role play mäng, mis toimus reaalajas. User'id võiksid osa võtta erinevatest dungeon'itest ehk põhimõtteliselt suhtlesid chat ruumides või kirjutasid lihtsaid komande chat'ti. On oluline ka teada, et need ei olnud lihtsalt chat ruumid, iga neist omandas erilist stsenaariumi ja komandite nimekirja, mida pidi iga ruumi kasutaja teadma enne osa võtmist. Ststenaariumid võiksid olla erineva iseloomuga (fantasy, rutiin, sõda), toimuda erinevates ajades (ehk kõik tegevus toimub aastal 2204 vms) ning omada erineva arvu osalejaid (player vs. player, rühmamäng, hack and slash, online mäng). MUD on tänaseks täielikult unustatud lihtrollmängu versioon, mis oli orienteeritud ainult rollmängude mängimiseks lihtsate tekstkomandide baasil. Tänapäeval role play armastajad ja aktiivsed mängijad kasutavad chat room'e erinevatel saitidel nagu FaceBook, VKontakte, Odnoklassni